Automaty Vendingowe – od czego zacząć? Czy to się opłaca?
Myślisz o rozpoczęciu własnego biznesu i zastanawiasz się nad działalnością opartą o automaty sprzedające? A może pracujesz aktualnie na etacie i szukasz dodatkowego źródła przychodu? Ten wpis z pewnością rozwieje wiele Twoich wątpliwości w temacie vendingu oraz pomoże lepiej zrozumieć model biznesowy, który króluje w świecie automatów wydających. W tym artykule dowiesz się czym jest vending oraz jak krok po kroku przygotować się do wystartowania z własnymi automatami sprzedającymi.
Co to jest vending?
Vending to branża oparta o zautomatyzowane wydawanie produktów za pomocą specjalistycznych urządzeń wydających (automaty vendingowe), które najczęściej są wyposażone w dodatkowe systemy kontrolujące dystrybucję produktów. Najczęściej montowanymi urządzeniami tego typu są vendingowe systemy płatności, a same automaty nazywane wtedy automatami sprzedającymi.
Bardzo ważnym elementem opisującym urządzenia vendingowe jest samoobsługa. Automaty vendingowe są obsługiwane przez klientów i nie ma potrzeby ingerencji właściciela maszyny podczas dokonywania procesu zakupowego. Jest to ogromny plus zarówno dla klientów jak i właścicieli maszyn. Dzięki takiemu modelowi pracy automaty mogą wydawać towar 24/h, a operator vendingowy jest przy maszynie przede wszystkim, w celu uzupełnienia jej stanu zatowarowania.
Od czego zacząć? Krok pierwszy.
Na samym początku trzeba ustalić jakie produkty będziemy sprzedawać. Produkty spożywcze takie jak, m.in. zimne napoje z automatu, przekąski z automatów sprzedających, kawa z automatów vendingowych, kanapki sprzedawane z automatów to najpopularniejsza produkty na rynku z przeznaczenie dla vendingu. Istnieje jednak ogromna ilość ciekawych pomysłów na produkty wydawane za pomocą automatów sprzedających (akcesoria GSM, chemia samochodowa, akcesoria basenowe, kosmetyki, itp). Po ustaleniu rodzaju produktów warto stworzyć prostą ofertę, którą będziemy mogli przedstawić potencjalnym partnerom biznesowym lub klientom.
Lokalizacja dla automatów vendingowych.
Jeśli wiem już co dokładnie chcemy oferować z automatów, bardzo ważne jest pozyskanie odpowiedniej lokalizacji do instalacji maszyn (Zobacz: TOP 10 LOKALIZACJI DLA AUTOMATÓW SPRZEDAJĄCYCH). To właśnie od pomysłu na miejsce dla naszych maszyn powinniśmy rozpocząć cały proces uruchomienia biznesu. Na co zatem należy zwracać uwagę podczas wyboru potencjalnych lokalizacji vendingowych? Przede wszystkim na liczbę potencjalnych klientów w danym obszarze. Jeśli znajdziemy już lokalizację skupiającą wiele osób powinniśmy zbadać potrzeby naszych potencjalnych klientów w odniesieniu do naszej oferty produktowej.
Przykładowo: jeśli zamierzasz sprzedawać kawę, spróbuj porozmawiać z osobami przebywającymi w danej lokalizacji i zapytać wprost czy są zainteresowani automatem z kawą.
Gdy dostaniesz pozytywne odpowiedzi warto od razu zweryfikować najbliższą okolice w postaci konkurencji. Sprawdź czy w tej lokalizacji nie ma świetnej kawiarni lub automatów serwujących kawę. Totalny brak konkurencji to bardzo mocny sygnał wzywający do instalacji automatów. Jeśli jednak konkurencja występuje, nie należy się od razu załamywać. Pamiętaj, że konkurencja to zjawisko bardzo naturalne, które występuje praktycznie w każdej branży! W takim przypadku dobrze jest skonfrontować naszą ofertę z produktami konkurencji i jeśli jesteśmy w stanie dawać większą wartość dla klienta końcowego to warto działać.
Wybór odpowiednich automatów od sprawdzonego dostawcy.
Jeśli udało nam się już znaleźć ciekawe lokalizacje, w których możemy zainstalować automaty kolejnym krokiem jest nabycie samych automatów. Dzięki takiej kolejności działania (na początku poszukiwania atrakcyjnych lokalizacji, a następnie wybór maszyn) jesteś w stanie dokładniej oszacować ilość oraz rodzaj potrzebnych automatów vendingowych. Następnie wszystko trzeba pogodzić z budżetem, który możemy przeznaczyć na start nie zapominając o pozostawieniu małej rezerwy potrzebnej do zakupu pierwszej partii towaru.
Zostaw komentarz