Automaty Vendingowe na Kartę, Banknoty, Monety | Co się opłaca?
Automaty vendingowe to urządzenia zaprojektowane z myślą o bezproblemowym oraz samoobsługowym wydawaniu umieszczonych w nich produktach. Jednak samo skuteczne wydawanie towaru to nie wszystko. Bardzo często konieczna jest kontrolanad dystrybucją produktów umieszczonych w automatach polegająca na spełnieniu konkretnego warunku przed uruchomieniem procedury dostarczenia produktu do przestrzeni odbioru. Najczęściej jest to dokonanie płatności, jednak wraz z rozwojem branży vendingu w Polsce popularność innych modeli wydawania jest coraz więcej. Producenci maszyn vendingowych tworzą zatem urządzenia, które potrafią komunikować się z wieloma dodatkowymi systemami za pomocą standaryzowanych protokołów komunikacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, zarówno automaty vendingowe jak i systemy kontrolujące wydawanie produktów mogą wymieniać się wzajemnie konkretnymi danymi, a my jako operatorzy lub klienci możemy konfigurować kompletne urządzenia według własnych, indywidualnych potrzeb. Sprawdźmy zatem jakie systemy płatności są najpopularniejsze oraz jakie inne ciekawe rozwiązania możemy zastosować konfigurując automat dla konkretnej lokalizacji.
Wrzutnik monet wciąż króluje u większości polskich operatorów vendingowych.
Od wrzutnika monet wszystko się zaczęło. Pierwsze automaty vendingowe sprowadzane z zachodu do Polski były przystosowane przede wszystkim do współpracy z akceptorami monet. Być może nie każdy czytelnik tego artykułu pamięta czasy, w których już za 1 zł można było kupić coś ciekawego do zjedzenia, a gotówka była podstawową formą zapłaty za towary. Sam ten fakt powodował, że wrzutnik na monety zainstalowany w automacie sprzedającym w zupełności wystarczał do bardzo efektywnej sprzedaży, a operatorzy nie musieli nawet myśleć o zakupie czytnika banknotów lub terminala płatności bezgotówkowych.
Te czasy oczywiście minęły bezpowrotnie jednak samo przyzwyczajenie operatorów jak i klientów do używania monet w maszynach vendingowych pozostało z nami do dzisiaj. Należy także wspomnieć, że chociaż siła nabywcza pieniądza nieco stopniała to nawet dziś bez większego problemu jesteśmy w staniezakupić wiele ciekawych produktów w maszynach vendingowych wrzucając do niej monetę o nominale 2zł lub 5zł.
Jest jeszcze jeden czynnik dodający wartości dla wrzutnika monet, o którym warto wspomnieć. Wydawanie monet z naszego portfela przychodzi nam bardzo łatwo! Czy nie przypominasz sobie takiej sytuacji jak będąc w sklepie i płacąc za swoje zakupy gotówką pozbywałeś się drobnych z ciężkiego portfela ciesząc się przy tym podwójnie? Przecież nikt nie chce mieć ciężkiego portfela, w którym w dodatku zalegają nominały małej wartości (tj. 10gr, 20gr, 50gr.). Teraz tylko wystarczy podmienić Panią ekspedientkę w sklepie z automatem sprzedającym i cała magia efektywności wrzutnika monet wychodzi na jaw.
Akceptor banknotów – Czy warto zainwestować w taki czytnik?
Czytniki banknotów to bardzo niedoceniane systemy płatności spośród tych, które są najczęściej instalowane w automatach sprzedających polskich operatorów. Za granicą są one często standardem dla branży vendingu i stanowią bardzo wydajne dopełnienie dla wrzutnika monet. Warto także nadmienić, żeakceptory banknotów to urządzenia zaprojektowane z myślą o przyjmowaniu banknotów w ramach zapłaty za usługę lub towar. Ponieważ banknociarki vendingowe nie mają możliwości wydawania reszty za pomocą banknotów, niezbędna jest odpowiednia konfiguracja takiego czytnika z wrzutnikiem monet przygotowanym do wydajnej współpracy pomiędzy urządzeniami.
Dodatkowym atutem przemawiającym za instalacją czytnika banknotów w automatach sprzedających jest postępująca z upływem kolejnych lat inflacja. Ma ona znaczny wpływ, przede wszystkim na wzrost cen podstawowych produktów spożywczych, które są produktami najczęściej umieszczanymi w automatach vendingowych. Efekt ten został już poruszony w poprzedniej części artykułu, a jego dopełnieniem podkreślającym zaletę posiadania akceptora banknotów jest fakt, że możliwość zrealizowania zakupów w automacie za pomocą banknotów zwiększa prawdopodobieństwo sprzedaży oraz podwyższa komfort korzystania z automatu, w którym znajdują się produkty droższe od 5zł.
Warto także wspomnieć o sytuacji związanej z realizacją zakupu w naszym automacie za pomocą banknotów przez osoby, które niekoniecznie chcą odkładać do swojego portfela resztę wydaną przez wrzutnik w postaci monet. Tworzy to efekt tzw. dosprzedaży w postaci dalszego wykorzystania wydanych monet na cele zakupowe w naszym automacie.
Wielu naszych klientów konfigurujących swoje pierwsze lub kolejne automaty vendingowe często argumentuje brak czytnika banknotów w ich początkowej konfiguracji stwierdzając, że jest to dodatkowy i niepotrzebny koszt dodając, że z roku na rok coraz mniej osób korzysta na codzień z gotówki. Uznaliśmy, że warto o tym wspomnieć omawiając system płatności dla automatów vendingowych jakim jest akceptor banknotów. Naszym zdaniem jest to jednak bardzo ostre potraktowanie czytnika banknotów, a na jego obronę podamy jedynie kilka podstawowych kontrargumentów:
- Czytnik banknotów to urządzenie odpowiadające za sprzedaż w Twoim automacie więc ma bezpośredni wpływ na wysokość Twoich przychodów z maszyny;
- Im więcej możliwości zrealizowania bezproblemowych zakupów w maszynie vendingowej, tym większe prawdopodobieństwo domknięcia sprzedaży;
- Za czytnik banknotów płacisz tylko raz podczas jego zakupu i nie musisz liczyć się z dodatkowymi prowizjami od sprzedaży;
- Odpowiednio zaprogramowany i sprawdzony model czytnika banknotów to urządzenie o bardzo małej awaryjności;
- Chociaż rządy stale zmniejszają maksymalne kwoty dla transakcji gotówkowych, niemożliwe wydaje się całkowite zlikwidowanie gotówki w najbliższym czasie. W dodatku, im te kwoty będą mniejsze tym więcej zostanie miejsca na małe transakcje gotówkowe związane z zakupami w automatach vendingowych.
Terminal kart płatniczych do płatności bezgotówkowych w automatach.
Z pewnością nikogo nie zaskoczy stwierdzenie, że czytniki kart to aktualnie najszybciej rozwijająca się metoda płatności w szeroko rozumianym vendingu. Wystąpienie takiej sytuacji ma wiele powodów, jednak najważniejszymi są przede wszystkim odgórne naciski na szybki rozwój transakcji bezgotówkowych ze strony instytucji finansowych i rządowych oraz przyzwyczajenie konsumentów do „wygodnego” płacenia bez użycia gotówki.
Osoby raczkujące w świecie vendingu z pewnością docenią podstawowe informacje dotyczące kosztów związanych z zakupem oraz utrzymaniem terminali do płatności bezgotówkowej w automatach sprzedających. Na początek takie urządzenie trzeba zakupić na własność co wiąże się z jednorazowym kosztem w wysokości od 300 do 450 euro netto (styczeń 2023 rok). Kolejnym krokiem jest stała opłata abonamentowa dotycząca utrzymania środowiska, na którym jest oparty terminal oraz karty sim odpowiadającej za komunikację GPRS. Abonamenty kształtują się w okolicach od 19 do 50 zł netto miesięcznie. To jednak nie jest koniec, ponieważ od każdej transakcji musimy zapłacić prowizję w wysokości około 5 groszy + 0,6% od wartości sprzedaży.
Zapewne wiele osób zastanawia się teraz czy warto zainstalować czytnik kart płatniczych w automacie vendingowym. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, a kluczową kwestią jest przede wszystkim lokalizacja automatu. Bo przecież w nowoczesnym biurowcu, proporcjonalnie więcej osób będzie korzystać z płatności bezgotówkowych niż w automacie stojącym w szkole podstawowej lub nawet w zakładzie produkcyjnym. Patrząc na całą tą sytuację od strony klienta korzystającego z automatu lub sprzedawcy terminali to w każdej maszynie powinien być zainstalowany terminal (bo przecież to wygoda dla klienta, a dodatkowy zysk dla sprzedawcy). Wszelkie koszta dotyczące takiej instalacji leżą jednak po stronie operatora i to on w oparciu o własne wyliczenia powinien podjąć matematycznie racjonalną decyzję. Nasza rada jest nastepująca:
-
- Ustal sprzedaż z automatu, a jeśli dopiero masz zamiar zainstalować automat, oszacuj orientacyjne zyski z maszyny biorąc pod uwagę rodzaj docelowego klienta, liczbę potencjalnych klientów w dany dzień tygodnia, planowany asortyment w automacie vendingowym oraz marże jakie uzyskasz z tych produktów. Jeśli lokalizacja jest atrakcyjna pod kątem wielkości sprzedaży przejdź do kolejnego punktu. Jeśli sprzedaż jest stosunkowo mała zrezygnuj z terminala i postaw na tańsze, niezależne systemy.
- Zweryfikuj dokładnie kto będzie docelowym klientem automatu i czym taka osoba będzie najczęściej płacić. Etap ten ma na celu próbę oszacowania czy terminal kart płatniczych zwiększy sprzedaż z automatu czy może sprawi, że osoby które kupowały już za pomocą gotówki przeniosą się na płatności bezgotówkowe. Jest to ważny etap w podjęciu decyzji o zakupie terminala. Według nas czytnik kart powinien zwiększyć sprzedaż sprawiając, że po opłaceniu wszystkich kosztów z nim związanych zostanie nam więcej pieniędzy niż z automatu bez zainstalowanego terminala kart.
- Jeśli automat pracował już na danej lokalizacji bez terminala kart, porównaj sprzedaż z maszyny przed montażem ze sprzedażą po jego montażu. Jeśli terminal był zainstalowany w maszynie od samego początku pracy na danej lokalizacji, porównaj stosunek płatności bezgotówkowych do gotówkowych, a na koniec zweryfikuj całkowitą sprzedaż z maszyny pod kątem oszacowanej sprzedaży początkowej.
Systemy płatności mają bezpośredni wpływ na zyski z automatów sprzedających.
W tym artykule omówiliśmy rodzaje popularnych systemów płatności instalowanych w automatach vendingowych biorąc pod uwagę ich wady oraz zalety. Należy pamiętać, że odpowiednie dobranie systemów płatności może znacznie zwiększyć zyski z automatu sprzedającego, zatem nad ich wyborem warto się chwilę zastanowić. Jeśli nie masz jeszcze dużego doświadczenia w branży vendingowej i szukasz fachowego doradztwa w konfiguracji automatu pod kątem systemów płatności, skontaktuj się z nami śmiało!
Bardzo chętnie udzielimy bezpłatnej pomocy w zaplanowaniu optymalnej konfiguracji Twojego automatu sprzedającego, tłumacząc krok po kroku cały proces podjęcia decyzji.
Zostaw komentarz